W dniu 26 kwietnia 2022 r. odbyło się drugie z cyklu spotkań BINGO [Bezpieczeństwo Informacji Na Gruncie Oświaty] z uczniami Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie (http://www.lokepno.com.pl/). 

Podczas spotkania przedstawiony został temat dotyczący nowych technologii oraz problematyki braku prywatności podczas korzystania z urządzeń takich jak smartfony, smart zegarki, smart opaski oraz akcesoriów smart home. Zajęcia dla dwóch grup (ok. 300 uczniów) przeprowadził Piotr Kitela Sekretarz Zarządu SIODO. 

W ocenie kadry i uczniów temat dotknął istoty problemów, co potwierdziły również liczne pytania w trakcie zajęć jak i po ich zakończeniu. 

Podczas zajęć przedstawiono uczniom wizję hipotetycznego dnia spędzonego w asyście smartfonu oraz smart zegarka. Stawiając na wygodę wiele osób udostępnia nowoczesnym urządzeniom bardzo dużo danych na temat codziennej aktywności, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. 

W obecnych czasach żyjąc w ciągłym pośpiechu, wiele osób pragnie ułatwić sobie wykonywanie pewnych obowiązków za pośrednictwem różnego rodzaju automatyzacji. Przykładowo, wyjeżdżając do pracy mamy możliwość ustawić automatyczne uruchomienie sprzętów czyszczących tuż po oddaleniu się od domu. W tym celu zmuszeni jesteśmy na udostępnienie danych o lokalizacji z naszego telefonu. Nie jest jednak jasnym, czy dostęp do tychże danych posiada jedynie urządzenie docelowe jakim jest smart odkurzacz. 

Kolejną wątpliwą kwestią jest ilość metadanych, która jest zbierana przez nasze urządzenia. Pomijając kwestię informacji gromadzonych podczas korzystania z różnego rodzaju social mediów, powinniśmy skupić się na tym czy informacje o ilości przebytych kroków, spalonych kalorii, przebytym dystansie podczas biegania, a nawet o poziomie natlenienia krwi są nam niezbędne do normalnego funkcjonowania każdego dnia. Przyzwyczajamy się do pewnego wygodniejszego trybu życia i próbujemy kontrolować wiele parametrów związanych z naszą aktywnością i zdrowiem oraz elementów dnia codziennego. Przykładem są posiłki – wpisując ilość kalorii oraz dane o produktach w „darmowej” aplikacji fit dostarczamy informacje o wyborze konkretnych marek i producentów. Pytanie jakie zostało postawione w trakcie zajęć brzmiało: czy chęć kontrolowania, a raczej nadzorowania wszystkiego spowodowała, że mimowolnie umożliwiamy kontrolę i nadzór nad naszym życiem? 

Znane jest powiedzenie, że w życiu nie ma nic za darmo. Zatem jak to jest, że dostajemy za darmo aplikacje, które tworzone są przez określone firmy i deweloperów? Jeśli nie płacimy pieniędzmi, to czym? Odpowiedź jest tylko jedna – informacją o nas. Twórcy aplikacji, które są darmowe, zarabiają na obrocie danymi. Następnie dane te mogą otrzymać firmy, które z łatwością określą nas jako potencjalnego odbiorcę ich produktu, co też pozwoli na bezpośrednie dotarcie z reklamą do klienta, czyli do nas. 

Na koniec zajęć przedstawiono jedno sformułowanie, które ma na celu uświadomienie zjawiska nadmiernego wykorzystania naszych danych, a brzmi ono: „Warto się zastanowić jak aktywnością smartfonową zmieniamy rzeczywistość NIE TYLKO swoją”.